ترمینالی قدرتمند تر با tmux

اکثر ما لینوکسی ها بیشتر وقت خودمون را با ترمینال می گذرونیم و خیلی هامون هم همیشه دنبال قابلیت های بیشتر و جالب تر میگردند که این محیط رو تبدیل به محیطی جذاب تر و کاربرپسند تر کنند! و حالا tmux اینجا هست تا به ترمینال ما قدرت ببخشه و چندین برابر جذاب ترش کنه.

نصب و شروع کار با tmux

فدورا:

sudo dnf install tmux -y

اوبونتو:

sudo apt install tmux

 آرچ لینوکس:

sudo pacman -S tmux

حالا برای اجرا کافیه دستور tmux را اجرا کنید که بعد از اجرا با همچین چیزی روبرو می شوید:

همونطور که می بینید اطلاعاتی نظیر تاریخ و hostname و... در پایین به شما نشان داده می شه. خب حالا میخوایم ترمینالمون را به چند قسمت تقسیم کنیم و در هر قسمت دستور های متفاوتی اجرا کنیم مثل عکس زیر:

خب می بینید که من ترمینالم رو به سه قسمت تقسیم کردم. برای انجام این کار:

  • برای ایجاد یک قسمت جدید به صورت افقی کلید های "+ctrl+b رو فشار بدید.
  • برای ایجاد یک قسمت جدید به صورت عمودی کلیدهای%+ctrl+b رو فشار بدید.

با انجام این کار هرچند تا قسمت مختلف که بخواین را می تونید ایجاد کنید و برای جابه جایی بین آن ها ابتدا ctrl+b و سپس از کلید های نشانگر استفاده کنید و برای بستن هر قسمت از ctr+d استفاده کنید. در ضمن برای کانفیگtmux باید ظاهری را که مورد علاقتون هست انتخاب و برای استفاده از اون تغییراتی در فایلtmux.conf که در دایرکتوری هوم شما هست ایجاد کنید. برای اینکه status bar پایین ترمینالتون را شبیه عکس بالا کنید به این مطلب مراجعه کنید. دقت کنید که ما در این مطلب خیلی خلاصه tmux رو معرفی کردیم و برای توضیحات کامل تر به این لینک رسمی و این کتاب مراجعه کنید.

موفق باشید.

 

فرم نظر دهی


تصویر امنیتی جدید تصویر امنیتی
161518
TodayToday44
YesterdayYesterday21
This_WeekThis_Week66
This_MonthThis_Month72
All_DaysAll_Days161518