کنترل گنو/لینوکس با آردوینو(پارت ۲)

خب همانطور که در پست قبلی اشاره شد هدف ما کنترل بخش هایی از گنو لینوکس هست.امروز میریم سراغ پارت دوم و امیدوارم در این پست بتونم علاقه ای بین آردوینو و شما ایجاد کنم.خب بهتره بریم سراغ باقی آموزش.برای شروع به چند برنامه برای دسترسی به بعضی امکانات گنو/لینوکس احتیاج داریم و بهتره بریم اول اونا رو نصب کنیم.


یکی از برنامه هایی که لازم داریم xdotool  نام داره که با دستور زیر میتونید نصب کنید:

sudo apt install xdotool

با این برنامه میتونید کیبرد و موس رو کنترل کنید.برای مثال میتونید دستور زیر  رو بعد از نصب برنامه ی بالا در ترمینال اجرا کنید:

xdotool click 1

با اجرای کد بالا باید موس عمل چپ کلیک رو انجام بده یا با دستور زیر باید عمل راست کلیک انجام بشه:

xdotool click 3

خب با تست های فوق متوجه نصب بودن برنامه و سلامت xdotool خواهیم شد.اکنون سراغ مرحله بعد میرویم.آردوینو را به رایانه متصل کنید و برنامه آردوینو را اجرا کنید و مدل برد رو از قسمت Tool>Board انتخاب کنید.من سری UNO  رو دم دست داشتم.

Screenshot from 2017 04 09 00 46 32

از منوی File>Examples>basics نمونه Blink را انتخاب کنید.

Screenshot from 2017 04 08 01 08 36

 با انتخاب کد نمونه میرویم سراغ تست سلامت آردوینو،مشاهده میکنیم که کد اضافه میشود.

Screenshot from 2017 04 09 00 20 32

در اینجا پایه ۱۳ به عنوان خروجی انتخاب و دستور روشن و خاموش شدن پالس در پایه ۱۳ به اندازه ۱۰۰۰ میلی ثانیه و یا به عبارتی ۱ ثانیه تنظیم شده است.

باید اول از همه کد رو کامپایل کنیم:

 Screenshot from 2017 04 08 01 11 30

خب بعد از کامپایل و دریافت علامت اتمام کامپایل در پایین برنامه میریم سراغ آپلود کد در حافظه داخلی آردوینو مثل تصویر پایین:

 بعد از اتمام این عملیات با وصل کردن LED به پایه های ۱۳وGND میتوان عملکرد برنامه رو تست کرد و از سلامت سخت افزار مطمئن شد،در این حالت باید چراغ LED  شروع به چشمک زدن با تاخیر ۱ ثانیه ای کند.

 نمایی از اتصال LED:
Screenshot from 2017 04 10 20 17 20

حال بریم سراغ چیدمان اصلی طبق نقشه زیر:

Screenshot from 2017 04 10 20 40 00

سیم های اتصال رو طبق تصویر بالا بهم مرتبط میکنیم.فقط این نکته رو یاد آوری کنم که سوزن ته گردها را زیر مقاومت که با نقاط سبز مشخص شده اند،قرار دهید.سوزن ته گردها رو به پایه های A0,A1,A2 و A3 متصل کنید و انتهای دیگر آن ها را با مقاومت به ولتاژ +۵ ولت متصل کنید.همچنین LED ها را به ترتیب به پایه های ۹،۶،۵ و۳ متصل کنید.
و در نهایت برد رو با کابل USB به رایانه متصل کنید.خب با متصل کردن آردوینو به رایانه باید چراغ های آردوینو شروع به چشمک زدن بکنند و آخرین برنامه آپلود شده رو اجرا کنه،این نکته رو هم باید در نظر گرفت که با اتصال آردوینو به رایانه یک پورت سریال مجازی برای ما ایجاد میگردد و ما کافیه از طریق bash کدهای دریافتی از پورت سریال رو مرتب و براشون وظیفه تعیین کنیم.

تا اینجای کار سخت افزار رو مونتاژ کردیم حال نوبت به تنظیمات بش و به اصطلاح بش نویسی میرسه،اولین کاری که به ذهن من خطور کرد کنترل صدای رایانه بود! ودومین ایده کنترل نور صفحه نمایشگر!!

دریافت سورس کد(bash) (توضیحات در پارت سوم)

نکته دیگر اینکه ممکن هست مسیر پورت سریال برای شما فرق داشته باشد برای یافتن دقیق مسیر پورت سریال کد زیر را در ترمینال اجرا کنید.

 sudo dmesg | grep tty

 و قدم بعدی آپلود کد اصلی در حافظه داخلی آردوینو:

دریافت کد آردوینو(توضیحات در پارت سوم)

با دریافت کد بش و کد آردوینو و آپلود و اجرای آنها میتوانید از سخت افزارتون استفاده کنید.اما به دلیل طولانی شدن بیش از حد و جلوگیری از افت کیفیت آموزش مابقی توضیحات و تکمیل موضوع رو به پارت سوم موکول میکنیم.

 

موفق باشید.

فرم نظر دهی


تصویر امنیتی جدید تصویر امنیتی
235082
TodayToday66
YesterdayYesterday198
This_WeekThis_Week1071
This_MonthThis_Month487
All_DaysAll_Days235082