بهترین بهترین‌ها(مدیریت فایل ها)

مبحث انتخاب مدیر پرونده یا فایل منیجر با توجه به انتخاب‌های متعددی که پیشروی کاربران در دنیای گنو/لینوکس است از اهمیت خاصی برخوردار است. عده‌ای از کاربران از یک مدیر پرونده خاص طرفداری کرده و آن را به بقیه برنامه‌های مشابه ترجیح می‌دهند لذا در انتخاب یک مدیر پرونده عامل سلیقه‌ تا حدودی دخیل می‌باشد. اما اگر دقیقتر به این قضیه توجه نماییم خواهیم دید که کارایی یک مدیر پرونده چقدر در این انتخاب می‌تواند عامل تعیین کننده باشد.

کاربران از یک مدیر پرونده چه انتظاراتی دارند؟ بسته به نوع کاربر سطح انتظارت متفاوت خواهد بود و در نتیجه نتایج نهایی متفاوت. در اینجا به بررسی هشت عدد از مدیر پرونده‌های مطرح در دنیای گنو/لینوکس خواهیم پرداخت و معایب و مزایای هر کدام را برمی‌شماریم. در انتهایی نوشته برترین مدیر پرونده را با توجه به انتظاراتی که ذکر خواهد شد انتخاب می‌کنیم.

با توجه به اینکه هر توزیع گنو/لینوکسی از یک میزکار خاص استفاده می‌کند و معمولاً مدیر پرونده به صورت پیشفرض بر روی میزکار نصب می‌باشد لذا انتخاب مدیر پرونده از اختیار کاربر خارج شده و به صورت تحمیلی از سمت تیم توسعه‌دهنده توزیع انتخاب می‌شود. آیا همیشه مدیر پرونده پیشفرض انتخاب خوبی است یا می‌توان انتخاب‌های بهتری هم داشت. لازم به ذکر است مدیر پرونده‌های تحت خط فرمان در این نوشتار جایی ندارند و تمرکز بر روی مدیر پرونده‌های گرافیکی خواهد بود.

Caja

این مدیر پرونده از مدیر پرونده معرف ناتیلوس فورک شده است و به صورت پیشفرض در میزکار ماته استفاده می‌شود. Caja مثل هر مدیر پرونده دیگری وظایف معمول  را به خوبی انجام می‌دهد.

مرور در بین فایل‌ها و دایرکتوری‌ها

کار با دیسک‌های محلی و راه دور

عملیات رونوشت و انتقال فایل‌ها

طراحی ساده همچون ناتیلوس

و بقیه کار‌های معمولی که کاربران با مدیر پرونده انجام میدهند.

File

فایل یا همان ناتیلوس خودمان یکی از قدیمی‌های دنیای گنو/لینوکس. ناتیلوس به صورت پیشفرض در میزکار گنوم استفاده می‌شود و با این میزکار یکپارچه شده است. این مدیر پرونده علاوه بر قابلیت‌های معمول ویژگی‌های دیگری نیز دارد. پشتیبانی از پلاگین ها که باعث افزایش کارایی این مدیر پرونده می‌شوند. ناتیلوس طراحی سر راست و ساده‌ای دارد و کاربر را از هر گونه سردرگمی دور می‌کند. این مدیر پرونده در توزیع‌های زیادی به صورت پیشفرض نصب و استفاده می‌شود. از جمله توزیع اوبونتو با رابط کاربری یونیتی و توزیع فدورا که از میزکار گنوم استفاده می‌کند. برخی از ویژگی‌های ناتیلوس از این قرار هستند:

- تغییر نام دسته‌ای فایل‌ها

کار با دیسک‌های محلی و راه دور

کار با فایل‌های آرشیو

و …

 Nemo

این مدیر پرونده از مدیر پرونده ناتیلوس فورک شده است و به صورت پیشفرض در میزکار سینامون استفاده می‌شود. این مدیر پرونده از Extensions هم پشتیبانی می‌کند که باعث افزایش کارایی این برنامه شود.برخی از ویژگی‌های این مدیر پرونده:

استفاده از Gvfs و GIO همچون ناتیلوس

داشتن ویژگی open in Terminal به صورت توکار بدون نیاز به نصب پلاگین

نمایش اطلاعات عملیات رونوشت و انتقال فایل‌ها

و …

 Thunar

می‌رسیم به مدیر فایل محبوب میزکار XFCE . ثانار بسیار سبک طراحی شده است. علاوه بر ظاهر ساده آن میتوان با نصب پلاگین و افزونه کارایی آن را افزایش داد.

ثانار به جهت پیشفرض بودن در میزکار XFCE در توزیع‌های معروفی همچون زوبونتو و spin فدورا برای XFCE و مابقی توزیع‌هایی که از میزکار XFCE استفاده می‌کنند یافت می‌شود. برخی از ویژگی‌های این مدیر پرونده‌

تغییر نام دسته‌ای پروند‌ها

قابلیت شخصی سازی در context menus

قابلیت کار با دیسک‌های محلی و راه‌دور

پشتیبانی از پلاگین‌ها

و …

Dolphin

دولفین که دیگر نیاز به معرفی ندارند رقیب سنتی ناتیلوس و مدیر پرونده پیشفرض در میزکار زیبای KDE. این مدیر پرونده علاوه زیبایی چشم نواز ویژگی‌های بسیار خوبی هم در خود جای داده است که  از مهمترین آنها می‌توان به  یکپارچگی با میزکار KDE اشاره کرد. برخی دیگر از ویژگی‌های این مدیر پرونده:

داشتن سه حالت نمایش و به خاطر سپاری آن‌ها برای هر دایرکتوری‌

پیشنمایش از فایل‌ها و دایرکتوری‌ها

داشتن قابلیت Split views برای بهبود عملیات رونوشت و انتقال

تغییر نام دسته‌ای فایل‌ها

مرتب‌سازی فایل‌ها و دایرکتوری ها بر اساس نام ، اندازه ، نوع و غیره …

PCMan File Manager

این مدیر پرونده به صورت پیشفرض در میزکار LXDE استفاده می‌شود و در‌واقع جایگزینی برای مدیر پرونده‌های ناتیلوس و ثانار به شمار می‌رود. خوشبختانه هر دو نسخه Qt و GTK3 آن در مخازن توزیع آرچ یافت می‌شود. این مدیر پرونده ویژگی‌های فراوانی دارد و محیط شلوغ‌تری نسبت به مدیر پرونده‌ ناتیلوس یا ثانار دارد. برخی از ویژگی‌های این مدیر پرونده‌:

پشتیبانی کامل از gvfs

- تولید تصویر بند‌انگشتی برای تصاویر

قابلیت استفاده به عنوان مدیر دسکتاپ

قابلیت داشتن دو پنل به دلخواه

پشتیبانی از پلاگین‌ها

و ویژگی‌های فراوان دیگر

Krusader

این مدیر پرونده توسط Krusader Krew توسعه داده می‌شود و برای اکثر سکو‌های موجود از اعم گنو/لینوکس ، ویندوز ( بتا) مک او اس X و BSD ها بجز OpenBSD موجود می‌باشد. این مدیر پرونده از دو پنل به صورت پیشفرض استفاده می‌کند. رابط کاربری شلوغ و پیچیده‌ای را در بین مواردی که تا بدین جا معرفی شد دارد. برخی از ویژگی‌های این مدیر پرونده‌:

قابلیت سینک دایرکتوری‌ها

پشتیبانی از سوار کردن فایل‌ سیستم‌ها

تغییر دسته‌ای فایل‌ها

جستجوی پیشرفته

یکپارچگی با محیط میزکار KDE

ویژگی‌های فراوان دیگر

Spacefm

این مدیر پرونده از مدیر پرونده PCMan File Manager فورک شده است. با زبان C نوشته شده است و از فریمورک +GTK استفاده می کند. در حال حاضر در دو نسخه GTK2 و GTK3 در مخازن توزیع آرچ موجود می‌باشد. این مدیر پرونده قابلیت‌های فراوان و جذابی را در خود جای داده است.به برخی از ویژگی‌های‌ آن اشاره می‌کنیم:

قابل انعطاف( بسته نوع پیکره‌بندی بسیار ساده تا پیچیده )

توسعه پذیر ( داشتن قابلیت Design Mode باعث شده دست کاربر بسیار برای ایجاد تغییرات باز باشد )

سبک و مستقل ( نوشته شده با زبان C و +GTK با پشتیبانی از udev و inotify )

مدیر دستگاه‌ها

مدیر وظایف

مدیر دسکتاپ

پشتیبانی از شبکه

خوب بعد از معرفی تعدادی از مدیر پرونده‌های معرف دنیای گنو/لینوکس و ذکر ویژگی‌های آن‌ها به سراغ قضاوت بین آن‌ها خواهیم رفت و یکی را به عنوان برترین مدیر پرونده انتخاب خواهیم کرد. در ابتدای قرار شد انتظارات خود را شرح داده و سپس برترین مدیر پرونده را بر اساس آن انتخاب نماییم. همگی با من موافق هستید که تمامی این مدیر پرونده‌ها وظایف معمول این دسته از برنامه‌ها را به خوبی هر چه تمام‌تر انجام می‌دهند و تفاوت زیادی در بین آن‌ها در این زمینه وجود ندارد. اما زمانی که صحبت از نیازهای پیچیده‌تر می‌شود گزینه‌ها  پیشرو محدود می‌شوند. با توجه به تنوع کاربری در گنو/لینوکس و متفاوت بودن نیاز‌های آن‌ها شاید دلایل زیر برای عده‌ای از کاربران قابل قبول نباشد. نیاز‌های من عبارت‌اند از:

داشتن قابلیت صف برای انجام عملیات رونوشت و انتقال فایل‌ها و دایرکتوری‌ها  و قدرت مدیریت صف

مدیریت بر روی دیسک‌های خارجی و داخلی متصل به سیستم  انجام وظایفی  اعم از سینک ، گرفتن پشتیبان ، قالب‌بندی و مدیریت پاور دستگاه 

شاید دلایل بالا برای شما جذاب نباشد اما واقعاً کاربری و مهم هستند. حال با توجه به این دو نیاز تنها گزینه ای که در میدان می‌ماند مدیر پرونده Spacefmاست. این مدیر پرونده با قدرت بی‌نظیر خود در زمینه مدیریت دیسکهای جانبی و داشتن قابلیت صف در انجام عملیات رونوشت و انتقال فایل در این میدان بی رقیب است. هر چند ای کاش با Qt نوشته شده بود تا با میزکار KDE هماهنگی بهتری داشت.

با داشتن قابلیت حالت طراحی در این مدیر پرونده کاربر قادر است منو‌هایی جدیدی به برنامه اضافه نمایید تا بتواند مدیریت بهتری بر روی  حل نیازهای خود داشته باشد. برای مثال هنگامی که دیسک‌های جانبی اعم از فلش‌ها یا هارد دیسک خارجی را umount می‌کنیم پاور دیسک همچنان وصل است.  برعکس در سیستم‌عامل ویندوز این فرایند با قطع پاور خاتمه میابد. در گنو/لینوکس قبل از آشنایی با این برنامه شخصاً از برنامه gnome disk utility استفاده می‌کردم ، این برنامه قابلیت قطع پاور دیسک‌های خارجی را داشت. هر چند امکان انجام این کار در محیط خط فرمان فراهم بود اما ترجیح بر استفاده از برنامه‌ای بود که همه این امکانات را در خود جای داده باشد. لذا با افزون یک منوی جدید و تنظیم دستور مربوطه به راحتی هر چه تمام‌تر این نیاز توسط Spacefm بر طرف شد. در مورد قابلیت صف که قابلیت بسیار مفیدی برای کسانی که قصد دارند عملیات رونوشت و انتقال فایل‌ها و دایرکتوری‌‌ها به صورت موازی انجام ندهند و بدون دغدغه از آدرس‌های مختلف فایل‌های خود را به یک مقصد مشترک  کپی کنند عالی است. البته بجز Spacefm مدیر پرونده Nemo و Krusader از این قابلیت پشتیبانی می‌کنند. بقیه برنامه‌های معرفی شده فاقد این قابلیت هستند. خوشحال خواهم شد اگر دوستان ناتیلوس دوست راهی برای افزودن این قابلیت به این برنامه معرفی کنند. در پایان دو تصویر از ویژگی‌های مطرح شده از مدیر پرونده Spacefm را مشاهده خواهید کرد.

موفق باشید.

جعفر أخوندعلی
0
جعفر أخوندعلی
سلام
سایت بسیار خوب و مطالب جدید و کاربردی ای دارین.

فقط یه پیشنهاد: اون نویگیشن بار بالا رو یه auto hide اش کنین یه کشویی. اینجوری حجم زیاده از صفحه رو میگیره و مزاحم دیدن مطالب سایت میشه.

خسته نباشید ;-) ;-)
چهارشنبه مرداد 1396 پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن

فرم نظر دهی


تصویر امنیتی جدید تصویر امنیتی
198054
TodayToday25
YesterdayYesterday209
This_WeekThis_Week659
This_MonthThis_Month4130
All_DaysAll_Days198054